logo

شرکت سیاره فناوری اطلاعات

شرکت سیاره فناوری اطلاعات در سال 1394 با هدف ارائه خدمات تخصصی در حوزه امنیت شبکه، دیتاسنتر و زیرساخت با ماموریت ارتقاء کیفی ارائه خدمات، در استان هرمزگان تاسیس گردیده است.
آدرس: بندرعباس - بلوار دانشگاه - دانشگاه 15 - ساختمان خلیج فارس - ورودی آ - طبقه هفتم - واحد 34
Info@ITP-Co.net
07633678656
07633679513
09175500730

افشای آسیب‌پذیری روز صفرم افزایش امتیاز در سیستم‌عامل اندروید

محققان ‫Trend_Micro از طریق برنامه‌ی Zero Day Initiative، به وجود یک آسیب‌پذیری در سیستم‌عامل تلفن همراه اندروید پی بردند.
این نقص در درایور (Video For Linux 2 (V4L2 وجود دارد. V4L2 یک درایور سیستمی دو لایه‌ای لینوکس است و از روش‌های مشابه به روش‌های درایور لینوکس معمول اما با پارامترهایی که تنها مخصوص درایورهای V4L2 است، استفاده می‌کند. تمامی درایورهای V4L2 ماژولار هستند. این آسیب‌پذیری در حالتی که درایور V4L2 داده‌ها را در اندروید مدیریت می‌کند، وجود دارد. به عبارتی، این آسیب‌پذیری ناشی از عدم اعتبارسنجی وجود یک شئ پیش از آنکه عملیاتی بر روی شئ انجام شود، است.
یک مهاجم می‌تواند با دسترسی محلی به یک دستگاه آسیب‌پذیر از این نقص امنیتی برای افزایش امتیاز تا سطح هسته، سوءاستفاده کند. اگر دسترسی محلی موجود نباشد، ابتدا باید بتواند کد با دسترسی پایین را در سیستم هدف اجرا کند تا بتواند از این آسیب‌‌پذیری سوءاستفاده کند. این نقص می‌تواند با آسیب‌پذیری‌های دیگر زنجیر شود تا کنترل کامل یک دستگاه را در دست گیرد و آلوده‌سازی اولیه را ایجاد نماید.
این آسیب‌پذیری از نظر شدت «بالا» رتبه‌بندی شده است و دارای رتبه‌ی ۷٫۸ در مقیاس ۱۰ است. از آنجاییکه سوءاستفاده‌ی موفق از این آسیب‌پذیری نیاز به دسترسی محلی دارد، احتمالاً شدت آن کاهش می‌یابد.
محققان Trend Micro، وجود این نقص را در ۱۳ مارس ۲۰۱۹ به گوگل گزارش دادند و جزئیات مربوط به آن را پس از انتشار بولتین امنیتی ماه سپتامبر ۲۰۱۹ گوگل که در آن، این نقص را برطرف نساخته بودند، منتشر ساختند.
تاکنون راه حلی برای این آسیب‌پذیری ارایه نشده است. با توجه به ماهیت این آسیب‌پذیری، تنها استراتژی مقابله با آن، محدودکردن تعامل با سرویس است. تنها کلاینت‌ها و کارگزارهایی که یک رابطه‌ی رویه‌ای قانونی با سرویس دارند، باید مجاز به برقرای ارتباط با آن باشند.

منبع خبر: مرکز ماهر

 

ITPCo_Co